Zielona Wyspa Deep Tech nad Wisłą? Znana ze wspierania startupów globalna organizacja Hello Tomorrow łączy siły z Fundacją Polska Innowacyjna
Europejskie mapy sektora deep tech często pomijają Polskę i region Europy Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie nad Wisłą wciąż panuje niska świadomość, na czym polegają tego rodzaju projekty i inwestycje w nie, przez co nie cieszą się one dużym zainteresowaniem inwestorów. Tym problemom postawiły wspólnie stawić czoła wywodząca się z Paryża globalna organizacja Hello Tomorrow wraz z Fundacją Polska Innowacyjna, która za niespełna dwa tygodnie zorganizuje w Warszawie Deep Tech Summit, czyli najważniejsze wydarzenie deep tech w Polsce.
Pomiędzy Warszawą a Paryżem
Działająca od 2014 roku Fundacja Polska Innowacyjna od lat realizuje projekty, które sprzyjają powstawaniu innowacji, łącząc przy tym przedstawicieli biznesu ze środowiskiem akademickim. Jednym z jej flagowych przedsięwzięć jest innoSHARE UNIveristy. W jego ramach działa innoSHARE NETwork, czyli sieć innowatorów, naukowców, inwestorów i założycieli startupów, oraz są organizowane spotkania networkingowe w polskich miastach. Te ostatnie pozwalają nawiązać wartościowe relacje, które nierzadko przekładają się na udaną współpracę nad nowatorskimi projektami opartymi na zaawansowanych technologiach.
Najnowszym osiągnięciem fundacji jest nawiązanie partnerstwa z Hello Tomorrow – wywodzącą się z Paryża globalną organizacją, która każdego roku za pomocą różnego rodzaju konkursów (Global Challenges) wyłania najbardziej obiecujące startupy deep tech, oferując im dostęp do zainteresowanych tym sektorem funduszy, korporacji, inkubatorów, akceleratorów i najlepszych uczelni na świecie. Przyciągnięcie uwagi podobnej grupy interesariuszy zazwyczaj skutkuje przyśpieszeniem rozwoju wyróżnionych projektów.
Jak do tej pory skupiająca podmioty z aż 115 krajów sieć raczej omijała Europę Środkowo-Wschodnią, w tym Polskę. W niedalekiej przyszłości może się to wreszcie zmienić dzięki zbliżeniu z Fundacją Polska Innowacyjna i udziałowi w organizowanym przez nią Deep Tech Summit 2022.
Dążąc do synergii
Skąd pomysł na połączenie sił z partnerem znad Sekwany?
„Zależało mi, aby Polska i nasza część Europy zostały powiązane z globalnym ekosystemem relacji” – opowiada Sławomir Olejnik, Prezes Zarządu Fundacji Polska Innowacyjna. – „Nie mam wątpliwości, że przełoży się to na szybsze skalowanie projektów deep tech z Polski i regionu” – dodaje.
W ramach podjętej w 2021 roku współpracy Hello Tomorrow zobowiązało się do wspierania Polski Innowacyjnej w internacjonalizacji ekosystemu deep tech w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Oznacza to, że organizacje będą wspólnie wyszukiwać, popularyzować i sieciować lokalne innowacyjne projekty, jak również zachęcać je do udziału w międzynarodowych konkursach. Obie mają nadzieję, że realizowane przez nie projekty zaowocują zwiększeniem się liczby aplikacji do programu Deep Tech Pioneer z Polski i sąsiadujących z nią państw.
Za pierwszy krok ku realizacji tego celu uznają organizację Deep Tech Summit 2022, czyli najważniejszego wydarzenia deep tech w Polsce, które odbędzie się już 15-16 listopada w CIC Warsaw.
„Chcemy wykorzystać naszą konferencję, by wyjść naprzeciw wyzwaniu, jakim jest zachęcenie prywatnych inwestorów, menedżerów z dużych firm oraz project managerów do dołączania do projektów deep tech na wczesnym etapie ich rozwoju” – tłumaczy Sławomir Olejnik. – „Kierujemy ją zarówno do naukowców i startupów, którzy dążą do komercjalizacji swoich pomysłów, jak również do inwestorów prywatnych, menedżerów i seryjnych przedsiębiorców. Naszym celem jest uzupełnianie kompetencji zespołów startupów i projektów deep tech o osoby, które przyśpieszą ich rozwój” – konkluduje.
Wtóruje mu Paula Pul, współzałożycielka i CEO specjalizującej się m.in. w transakcjach venture capital (kapitał podwyższonego ryzyka – przyp. red.) kancelarii Lawmore. „Naszą misją podczas Deep Tech Summit jest przede wszystkim edukowanie” – podkreśla. „Deep tech w Polsce wciąż raczkuje. Stąd jednym z ważniejszych elementów naszego wydarzenia będzie Akademia Inwestora Deep Tech, w ramach której odsłonimy tajniki inwestowania w ten sektor z perspektywy trzech grup: funduszy VC, aniołów biznesu i inwestorów giełdowych” – zapowiada.
W 2023 roku Fundacja Polska Innowacyjna planuje zwiększyć swoją aktywność w regionie oraz na arenie europejskiej, czego przejawami są plany zorganizowania CEE Deep Tech Summit oraz wysłania 50-osobowej delegacji z Polski na marcowy Hello Tomorrow Global Summit w Paryżu.
Środkowoeuropejski deep tech – w oczekiwaniu na jednorożca
Deep techy, czyli startupy i projekty oparte na pracach badawczo-rozwojowych lub zaawansowanej technologicznie inżynierii, rozpychają się w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak podaje fundusz Aper Ventures, który w reakcji na częste pomijanie krajów Wyszehradu w globalnych zestawieniach stworzył regionalną mapę deep techu, w czterech państwach działa ponad 250 startupów deep tech, w które tylko w 2022 roku zainwestowano prawie 1,5 miliarda złotych.
Choć region wciąż czeka na pierwszego „jednorożca” deep tech, czyli firmę deep tech wycenianą na 1 mld dolarów, każdy z krajów zdążył wyspecjalizować się w konkretnym obszarze. W efekcie Polska jest znana ze startupów związanych z inżynierią materiałową i chemią, na Węgrzech dominuje medtech, Słowacy szczycą się produkcją półprzewodników, a Czesi najprężniej rozwijają się w technologiach kosmicznych i human-computer interaction (HCI), ze szczególnym wskazaniem na technologię rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality, AR).
Na jakie obszary powinny kłaść największy nacisk środkowoeuropejskie rynki?
„Dziś szczególne znaczenie mają projekty technologiczne, które w przeciągu najbliższych 10-15 lat będą kształtować naszą rzeczywistość społeczną, polityczną, gospodarczą i finansową” – komentuje Jacek Kubrak, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji.
Zespół to podstawa
Kształtowanie lokalnego ekosystemu deep tech to praca u podstaw, która przejawia się w codziennych i nie zawsze spektakularnych działaniach. Na co powinno się zwracać uwagę w pierwszej kolejności?
Jak zgodnie podkreślają Fundacja Polska Innowacyjna i przedstawiciele współpracujących z nią podmiotów, sukces startupu deep tech zależy od zaangażowania kilku grup osób, w tym często wywodzących się ze środowiska naukowego pomysłodawców, inwestorów oraz menedżerów. „Technologia nie wystarczy, jeśli brakuje kogoś, kto nią zarządzi” – uważa Ewa Zawadzka, członek zarządu stowarzyszenia IPMA Polska.
Okazja do zawarcia wartościowych biznesowych znajomości i pozyskania brakujących w zespole kompetencji już za niespełna dwa tygodnie na Deep Tech Summit w Warszawie.